event burgee venue burgee

Sunday Session 2 2017

Twickenham Yacht Club

Results are provisional (Updated: December 21, 2017)

Enterprise Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 S2 Race 7 Total Nett
1st Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 1.0 2.0 (8.0 DNC) 1.0 (3.0) (4.0) 1.0 20.0 5.0
2nd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 (2.0) 1.0 (8.0 DNC) (2.0) 2.0 2.0 2.0 19.0 7.0
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 NAR 4.0 1.0 3.0 (8.0 DNC) 34.0 10.0
4th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 38.0 14.0
5th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 26.0
6th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 53.0 29.0
7th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 8.0 DNC 54.0 30.0

Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Total Nett

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 S2 Race 7 Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 31.0 4.0
2nd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 2.0 32.0 5.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 3.0 36.0 9.0
4th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 3.0 (9.0 DNC) 2.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 38.0 11.0
5th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 4.0 (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 44.0 17.0
6th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (9.0 DNC) 2.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 56.0 29.0
7th Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1140 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 59.0 32.0
8th Solo Flying Ace Solo 1956 Chantelle Barletta 1140 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNF 61.0 34.0

N12 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 7 Total Nett
1st N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1.0 1.0 (8.0 DNC) 2.0 OOD 1.0 (8.0 DNC) 21.0 5.0
2nd N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 OOD 23.0 7.0
3rd N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 (3.0) (8.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 2.0 OOD 2.0 NAR 19.0 8.0
4th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 OOD 36.0 20.0
5th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 2.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 37.0 21.0
6th N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 NAR 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0
7th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 43.0 27.0

S2 Race 1 - Enterprise Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1100 2 2.0
2 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 OOD 2.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 OOD 2.0

S2 Race 2 - Enterprise Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1 1.0
2 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 2 2.0

S2 Race 3 - Enterprise Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 NAR 2.0

S2 Race 4 - Enterprise Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 69:24 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 69:29 2.0
3 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 72:19 3.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 82:45 4.0

S2 Race 5 - Enterprise Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:00:34 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:00:59 2.0
3 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 1:01:58 3.0

S2 Race 6 - Enterprise Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1100 1:15:10 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:27:37 2.0
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1100 1:48:04 3.0
4 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 1:57:20 4.0
5 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 1:32:00 5.0
6 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1100 1:33:08 6.0

S2 Race 7 - Enterprise Fleet - 09/07/2017 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Marston

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Tims 1120 0:42:11 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:44:02 2.0

S2 Race 1 - Handicap Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 2 - Handicap Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 3 - Handicap Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 4 - Handicap Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 5 - Handicap Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 6 - Handicap Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 7 - Handicap Fleet - 09/07/2017 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Marston

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 1 - Solo Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:04:11 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:10:40 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 1:17:00 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 1:16:30 4.0

S2 Race 2 - Solo Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:38:00 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:40:00 2.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 OOD 2.0

S2 Race 3 - Solo Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:06:00 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 OOD 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 1:06:42 2.0

S2 Race 4 - Solo Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 65:06 1.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 79:20 2.0

S2 Race 5 - Solo Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:57:12 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:02:03 2.0

S2 Race 6 - Solo Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 2 2.0

S2 Race 7 - Solo Fleet - 09/07/2017 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Marston

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:37:37 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:39:31 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 0:49:23 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 0:57:45 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1140 0:59:49 5.0
6 Solo Flying Ace Solo 1956 Chantelle Barletta 1140 DNF 7.0

S2 Race 1 - N12 Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 1:02:58 1.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:12:40 2.0
4 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:20:20 3.0

S2 Race 2 - N12 Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 1:14:48 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 1:15:40 2.0
3 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1054 1:24:40 3.0

S2 Race 3 - N12 Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 OOD 2.0
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 NAR 2.0

S2 Race 4 - N12 Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 63:35 1.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 OOD 2.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 75:55 2.0

S2 Race 5 - N12 Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:50:39 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:56:46 2.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 OOD 2.0
4 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1054 1:09:32 3.0

S2 Race 6 - N12 Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 7 - N12 Fleet - 09/07/2017 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Marston

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD 2.0
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 NAR 2.0
1 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD 2.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com