event burgee venue burgee

Sunday Session 3 2017

Twickenham Yacht Club

Results are provisional (Updated: December 21, 2017)

Enterprise Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 S3 Race 5 S3 Race 6 S3 Race 7 Total Nett
1st Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1.0 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 NAR 1.0 30.0 6.0
2nd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 2.0 (3.0 DNF) 1.0 1.0 2.0 NAR (8.0 DNC) (3.0) 20.0 6.0
3rd Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill tims 1120 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 3.0 DNF (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 40.0 16.0
4th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 OOD 45.0 21.0
5th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 50.0 26.0
6th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 OOD 8.0 DNC 50.0 26.0
7th Enterprise   Enterprise 22933 Ian Norman 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 53.0 29.0

Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Total Nett

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 S3 Race 5 S3 Race 6 S3 Race 7 Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (9.0 DNC) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 OOD 18.0 5.0
2nd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1.0 1.0 3.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 33.0 6.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2.0 OOD (9.0 DNC) (4.0) (3.0) 3.0 2.0 2.0 NAR 25.0 9.0
4th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 2.0 3.0 5.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 39.0 12.0
5th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 3.0 2.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 50.0 23.0
6th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 51.0 24.0
7th Solo Soleil D'Or Solo 1956 James Lee 1140 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 58.0 31.0
8th Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1140 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 59.0 32.0

N12 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 S3 Race 5 S3 Race 6 S3 Race 7 Total Nett
1st N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 2.0 (6.0 DNC) 2.0 3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 NAR 27.0 9.0
2nd N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 (6.0 DNC) 2.0 NAR (6.0 DNC) 2.0 2.0 NAR (6.0 DNC) 6.0 DNC 30.0 12.0
3rd N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 32.0 14.0
4th N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 37.0 19.0
5th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 OOD 6.0 DNC 38.0 20.0

S3 Race 1 - Enterprise Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:09:47 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:15:11 2.0
3 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 1:15:34 3.0

S3 Race 2 - Enterprise Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill tims 1120 0:43:50 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF 3.0

S3 Race 3 - Enterprise Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1100 1:11:10 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1100 1:26:50 2.0

S3 Race 4 - Enterprise Fleet - 20/08/17 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:16:30 1.0
2 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill tims 1120 DNF 3.0

S3 Race 5 - Enterprise Fleet - 27/08/17 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: E. Skinner

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 NAR 2.0

S3 Race 6 - Enterprise Fleet - 17/09/17 at 10:30

RO: T. Elliott
SB: O. Lewis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 NAR 2.0
1 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 OOD 2.0

S3 Race 7 - Enterprise Fleet - 01/10/17 at 10:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:00:19 1.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 OOD 2.0
2 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 1:09:45 2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:14:08 3.0
5 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill tims 1120 1:15:10 4.0
6 Enterprise   Enterprise 22933 Ian Norman 1120 1:16:52 5.0

S3 Race 1 - Handicap Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 2 - Handicap Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 3 - Handicap Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 4 - Handicap Fleet - 20/08/17 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 5 - Handicap Fleet - 27/08/17 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: E. Skinner

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 6 - Handicap Fleet - 17/09/17 at 10:30

RO: T. Elliott
SB: O. Lewis

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 7 - Handicap Fleet - 01/10/17 at 10:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 1 - Solo Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:03:43 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 OOD 2.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 1:10:56 2.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 1:03:57 3.0

S3 Race 2 - Solo Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:55:42 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:06:42 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 OOD 2.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 1:11:47 3.0

S3 Race 3 - Solo Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 2 2.0
3 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 3 3.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 4 4.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 5 5.0

S3 Race 4 - Solo Fleet - 20/08/17 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:09:18 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:11:33 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:16:50 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 1:20:49 4.0

S3 Race 5 - Solo Fleet - 27/08/17 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: E. Skinner

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:15:17 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 1:16:10 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:16:15 3.0
4 Solo Soleil D'Or Solo 1956 James Lee 1140 1:39:20 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1140 1:16:20 5.0

S3 Race 6 - Solo Fleet - 17/09/17 at 10:30

RO: T. Elliott
SB: O. Lewis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:53:00 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:10:00 2.0

S3 Race 7 - Solo Fleet - 01/10/17 at 10:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 OOD 2.0
1 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 NAR 2.0

S3 Race 1 - N12 Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 1:01:29 1.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:16:36 2.0

S3 Race 2 - N12 Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 NAR 2.0

S3 Race 3 - N12 Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:59:37 1.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:09:58 2.0

S3 Race 4 - N12 Fleet - 20/08/17 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 1:02:38 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:10:55 2.0
3 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 1:17:05 3.0

S3 Race 5 - N12 Fleet - 27/08/17 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: E. Skinner

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 NAR 2.0

S3 Race 6 - N12 Fleet - 17/09/17 at 10:30

RO: T. Elliott
SB: O. Lewis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 OOD 2.0

S3 Race 7 - N12 Fleet - 01/10/17 at 10:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 NAR 2.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com