event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series 2017

Twickenham Yacht Club

Results are final as of 9:11 on January 7, 2018

Overall

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Total Nett
1st Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 (2.0 OOD) 1.0 (2.0) (2.0 OOD) 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) 2.0 84.0 9.0
2nd N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 (23.0 DNC) 5.0 3.0 1.0 3.0 5.0 (23.0 DNC) (6.0) 5.0 3.0 (23.0 DNC) (6.0) 1.0 (23.0 DNC) 130.0 26.0
3rd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 (23.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 OOD 2.0 4.0 (23.0 DNC) (9.0) (8.0 DNF) 4.0 (23.0 DNC) 5.0 3.0 (23.0 DNC) 136.0 27.0
4th Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 3.0 DNF 2.0 (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 23.0 DNC 181.0 43.0
5th N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 OOD 23.0 DNC 217.0 79.0
6th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 (23.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 228.0 90.0
7th N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 238.0 100.0
8th Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 239.0 101.0
9th N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 241.0 103.0
10th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 4.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 4.0 244.0 106.0
11th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 2.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 283.0 145.0
12th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 (23.0 DNC) 7.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 OOD 285.0 147.0
13th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 285.0 147.0
14th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 OOD 23.0 DNC 301.0 163.0
15th N12 Next Tern National 12 N3159   1104 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 301.0 163.0
16th Handicap Woodcock RS Quest 491 Petra 1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 302.0 164.0
17th Handicap Woodcock RS Quest Q491 Rory 1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 DNS 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 302.0 164.0
18th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 303.0 165.0
19th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 303.0 165.0
20th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 304.0 166.0
21st Solo Flying Ace Solo S3510 James Lee 1140 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 306.0 168.0
22nd N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 307.0 169.0

Race 1 - 03/05/2017 at 19:30

RO: N. Martin
SB: N. Titley

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:44:50 1 0:42:32 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:09:22 1 1:01:56 2.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 DNF     4.0

Race 2 - 10/05/2017 at 19:30

RO: P. Deverson
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:47:30 5 0:41:40 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:47:03 5 0:42:01 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:47:23 5 0:42:18 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 0:48:53 5 0:43:39 4.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 0:55:00 5 0:52:11 5.0
7 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 DNF     7.0

Race 4 - 24/05/2017 at 19:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:56:33 3 0:53:39 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:12:05 3 1:03:14 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 OOD 3   2.0
5 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 1:18:56 3 1:14:53 3.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1100 1:00:18 2 1:22:14 4.0
7 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1054 0:59:50 2 1:25:09 5.0

Race 5 - 31/05/2017 at 19:30

RO: R. Hidden
SB: N. Titley & S. Tallis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 0:34:47 3 0:33:00 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 OOD     2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 OOD     2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 0:38:04 3 0:33:24 2.0

Race 6 - 07/06/2017 at 19:30

RO: E. Sako / K. Newson
SB: T. Hill

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:47:52 3 0:41:59 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1100 0:48:37 3 0:44:12 2.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD     2.0
4 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 0:56:04 3 0:53:12 3.0

Race 7 - 13/06/2017 at 19:30

RO: K. Newson
SB: T. Hill

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:02:55   0:55:11 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD     2.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:03:05   0:55:20 2.0
4 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:59:55   0:56:51 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1054 1:03:09   0:59:55 4.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 1:03:12   0:59:58 5.0
7 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1054 1:03:15   1:00:01 6.0
8 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1054 1:03:17   1:00:02 7.0

Race 8 - 28/06/2017 at 19:30

RO: D. Mitchell
SB: P. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:27:41   0:26:16 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF     3.0

Race 9 - 05/07/2017 at 19:30

RO: G. Timmis & P. Hidden
SB: Not recorded

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1054 0:47:03 4 0:44:38 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1100 0:50:33 4 0:45:57 2.0
3 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:52:36 4 0:46:08 3.0
4 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:53:50 4 0:48:04 4.0
5 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1100 0:54:50 4 0:49:51 5.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 0:54:03 4 0:51:17 6.0
7 Solo Flying Ace Solo S3510 James Lee 1140 0:58:40 4 0:51:28 7.0
8 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 0:57:10 4 0:51:47 8.0
9 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:58:50 4 0:52:32 9.0
10 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:12:50 4 1:05:58 10.0

Race 10 - 12/07/2017 at 19:30

RO: J. Francis
SB: D. Mitchell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:42:11 6 0:37:00 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:53:46 6 0:47:10 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 OOD     2.0
4 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:50:08 6 0:47:34 3.0
5 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 0:56:30 6 0:49:34 4.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 0:45:19 5 0:51:36 5.0
7 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1054 1:17:27 5 1:28:11 6.0
8 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF     8.0

Race 11 - 19/07/2017 at 19:30

RO: I. Herst
SB: C. Gibson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:02:17 3 0:54:38 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:13:40 3 1:05:46 2.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 OOD     2.0
4 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 1:11:11 3 1:07:32 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:22:15 3 1:13:26 4.0
6 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 1:22:23 3 1:13:33 5.0

Race 12 - 19/07/2017 at 19:30

RO: K. Newson
SB: S. Tallis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:56:30 2 0:49:34 1.0
2 Handicap Woodcock RS Quest Q491 Rory 1200 DNS     3.0

Race 13 - 02/08/2017 at 19:30

RO: E. Sako
SB: N. Smart

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:56:25 3 0:49:29 1.0
2 N12 Next Tern National 12 N3159   1054 0:52:38 3 0:49:56 2.0
3 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:57:08 3 0:54:12 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 1:08:00 3 0:59:39 4.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:07:59 3 1:00:42 5.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1054 1:05:32 3 1:02:11 6.0

Race 14 - 16/08/2017 at 19:30

RO: S. Hill
SB: A. Edwards

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2 2.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 OOD 2.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 OOD 2.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 3 3.0

Race 15 - 23/08/2017 at 19:30

RO: J. Deverson
SB: M. O'Doherty

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 0:44:15 3 0:40:05 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:52:05 3 0:45:41 2.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 OOD     2.0
4 Handicap Woodcock RS Quest 491 Petra 1200 0:57:00 3 0:47:30 3.0
5 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 0:56:28 3 0:49:32 4.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com